Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Śniegolepy

  • 31.01.2016, 22:12 (aktualizacja 19.08.2016 10:30)
  • publikacja powstała na CMS Tipnews | system do zarządzania portalami
Śniegolepy
Bałwan to nie wszystko, co można ze śniegu ulepić. Ujemna temperatura, prawdziwy lub sztuczny śnieg, parę rzeźbiarskich przyrządów i wena, to wszystko, co jest potrzebne, by tworzyć zimową sztukę. Większość z nas narzeka na zaspy i konieczność odśnieżania, a oni zacierają ręce i szykują dłuta. Na przełomie stycznia i lutego odbywają się jedyne takie w całej Polsce Mistrzostwa Rzeźby ze Śniegu – Śniegolepy.

Materiałem twórczym jest śnieżny sześcian o wymiarach 1,5 m x 1,5 m x 1,5m. Stający przed nim amatorskie drużyny mają do dyspozycji dłuta, piły łańcuchowe i własne palce, a przedmiotem rywalizacji jest odwzorowanie w śniegu projektu, który wcześniej nadesłano do konkursowego jury. Impreza trwa przez cały dzień, ale czas na wykonanie zadania jest ściśle określony. Powstają w ten sposób imponujące dzieła zachwycające techniką wykonania i kreatywnością.

Takie zawody organizuje rokrocznie Szklarska Poręba, a w minionym roku także Jelenia Góra. Często zmagania amatorów są połączone z rywalizacją prawdziwych artystów. Tak na przykład celebrowano akcję „Trójka górom”, podczas której w szranki stanęli przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych z: Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Gdańska. Zadaniem studentów, absolwentów i profesorów było zaprojektowanie i stworzenie trzech ogromnych, bo aż trzymetrowych, rzeźb o odpowiedniej tematyce. Powstałe w ten sposób dzieła sztuki podświetlono światłem LED, dzięki czemu stworzyły otwartą wystawę. Sukces podobnych przedsięwzięć zależy jednak od warunków pogodowych, a te często płatają figle.

publikacja powstała na CMS Tipnews | system do zarządzania portalami
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także