Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Nowy Rok – przeżyjmy to jeszcze raz

  • 08.02.2016, 12:14 (aktualizacja 09.02.2016 18:33)
  • Andżelika Kolebuk
Nowy Rok – przeżyjmy to jeszcze raz
Choć w naszym kręgu kulturowym trudno to sobie wyobrazić, Święto Wiosny można obchodzić w lutym. W dodatku może to być pierwszy dzień nowego roku. W ten sposób rozpoczęcie kolejnego roku obchodzą Chińczycy. Dla nich będzie to rok Małpy, a rozpoczną go 8 lutego.

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w kraju środka. Przypada między 20 stycznia a 20 lutego. Jest szczególne, ponieważ Chińczycy inaczej niż my posługują się kalendarzem: rok za rokiem upływa mi nie linearnie, ale w sześćdziesięcioletnich cyklach, których nazwy pochodzą od żywiołów i zwierząt. Tradycyjnie obchody trwają 15 dni i kończy się Świętem Latarni.

Przygotowanie do ostatniego wieczoru w roku zaczynają się już miesiąc wcześniej i nie polegają na wyborze kreacji czy zorganizowaniu przyjęcia. Chińczycy starają się spłacić wszystkie długi, rozwiązać spory i załatwić zaległe sprawy. Wokół drzwi naklejają charakterystyczne czerwone zwoje, na których wypisują sentencje przyciągające pod dach pieniądze i szczęście. Nadejście roku Małpy będą świętować raczej w domach w rodzinnym gronie, popijając grzane wino, zajadając się przysmakami i grając w towarzyskie zabawy. Mimo że małpa nie kojarzy się nam najlepiej, Chińczycy uważają osoby urodzone pod jej znakiem za zwinne, inteligentne i pomysłowe. Ponadto są żądne wiedzy i łatwo rozwiązują problemy, nie odkładając ich na później. Pasują do innych zodiakalnych małp i tych spod znaku szczura.

8 lutego może być dla nas okazją do zgłębienia tej fascynującej, ale wciąż nieznanej kultury.

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także