Poniedziałek, 24.02.2020, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Stawy Echo, magiczny zakątek koło Zwierzyńca

  • 07.02.2016, 09:34 (aktualizacja 09.02.2016 18:34)
  • Aleksandra Biszczad
Stawy Echo, magiczny zakątek koło Zwierzyńca
Niegdyś było ich aż dziewięć, obecnie pozostało cztery z nich. Funkcjonują sezonowo, są napełniane wczesną wiosną, a na początku listopada woda jest spuszczana. Położone w sercu Roztocze, kilometr od Zwierzyńca, w malowniczej dolinie Świerszcza, między lasami a wydmami, stawy Echo są atrakcyjnym punktem na na letniej mapie turystycznej.

Na rodzinne wypady
Zespół stawów powstał w latach 1929-1934, wykorzystując tym samym mieszczące się tam rozległe mokradła dorzecza strugi Świerszcz. W czasie wojny kompleks został znacznie rozbudowany. Stawy Echo pełnią w zasadzie funkcję wyłącznie atrakcji turystycznej, gdyż napełniane są tylko sezonowo. Są płytkie, czyste i otoczone przyjemną piaszczystą plażą, dzięki czemu stanowią idealne i bezpieczne miejsca na rodzinne wypady. Szczególnie oblegany jest największy zalew, Rudka, który pełni funkcję kąpieliska. Skarpa nad nim jest zagospodarowana, dzięki platformie widokowej, pomostom i specjalnym ścieżkom.

Turystycznie i filmowo
W okolicy stawów Echo często można z daleka ujrzeć stada koników polskich, które w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu. Koniki mają łagodne usposobienie, dlatego są nie lada atrakcją dla dzieci. Stawy Echo położone są w bliskim sąsiedztwie niezwykle atrakcyjnego turystycznie Zwierzyńca, który dysponuje ciekawymi szlakami spacerowymi i rowerowymi, a także możliwością spływu kajakowego.

Latem w Zwierzyńcu odbywa się jeden z ważniejszych polskich festiwali filmowych z kinem niszowym, Letnia Akademia Filmowa. Organizowana od kilkunastu lat, obejmuje przekrój najbardziej interesujących filmów z gatunku kina niezależnego i ambitnego. Co roku przyciąga tłumy kinomanów, zarówno na seanse plenerowe, jak i te w salach kinowych.

______________________________________________

zobacz również: Lubelskie

 

 

Aleksandra Biszczad
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także