Wtorek, 24.11.2020, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Morski olbrzym w Świnoujściu

  • 08.12.2015, 13:46 (aktualizacja 14.12.2015 15:23)
  • Andżelika Kolebuk
Morski olbrzym w Świnoujściu fot. Wikimedia/EnDumEn/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Jeden z trzech największych żaglowców świata – STS Kruzenstern w październiku zawitał do Świnoujścia. Pokład został otwarty dla zwiedzających, a stanowiąca załogę młodzież, chętnie opowiadała o swoich żeglarskich doświadczeniach. Wydawałoby się, że jesień nie sprzyja nadmorskim wycieczkom, ale wydarzenia takie, jak to przekonują, że jest inaczej.

Jeden z trzech największych żaglowców na świecie ma ponad 114 m długości, ok 14 m szerokości i maszty o wysokości 56 m. Ten morski kolos stanowi okup wojenny, jaki ZSRR dostał w 1946 r. Zbudowany został 20 lat wcześniej w stoczni J.C. Tecklenborg w Wesermünde. Pływał wówczas pod nazwą „Padua” (Padwa) jako żaglowiec towarowy przywożący do Europy saletrę z Chile. Dziś natomiast przemierza morskie przestworza jako statek szkolny rybołówstwa.

Nie lada gratka

Cumowanie statku w świnoujskim porcie stanowi atrakcję nie tylko ze względu na rozmiary okrętu, ale także na fakt, że „Padua” był ostatnim tak wielkim żaglowcem, jaki zbudowano w historii. Co ciekawe też, pod rosyjską banderą pływa już jako „ochrzczony” mianem Iwana Kruzenshterna – dowódcy pierwszej rosyjskiej wyprawy dookoła świata. 

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także