Sobota, 01.10.2022, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

Zamek Grodno - miejsce pełne tajemnic i średniowiecznych zakątków

  • 25.01.2016, 09:09 (aktualizacja 02.02.2016 14:55)
Zamek Grodno - miejsce pełne tajemnic i średniowiecznych zakątków
Zamek Grodno w gminie Walim jest miejscem pełnym tajemnic i średniowiecznych zakątków. Tu znajdziesz piękno matki natury, tu na pewno odpoczniesz.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim z XIII wieku  obecnie pełni funkcję muzeum.Jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Powstał w XIII wieku jako jedno z ogniw systemu ochronnego na południowej granicy księstwa Świdnicko – Jaworskiego. Początkowo w rękach Piastów, potem Czechów mocno związanej z Polską rodziną panów z Łągowa – którzy przebudowują gotycki zamek w stylu renesansowym. Kolejnym właścicielem jest feudał niemiecki Jerzy von Eben.

W 1789 roku wali się ściana południowa na dziedzińcu gotyckim oraz sąsiednie skrzydło mieszkalne.
Prace konserwatorskie podjęte w 1824 roku miały przystosować zamek na potrzeby ruchu turystycznego. Prowadzone były również w latach 1957 – 1858 kiedy to umocniono wieżę, zabezpieczono mury i stworzono muzeum.

Zespół zamkowy składa się z gotycko – renesansowego zamku górnego, wieży na skale oraz zamku dolnego – najmłodszej części zamku. Zamek zbudowany jest z kamienia, a cegły użyto w późniejszych przybudówkach i renesansowych antykach. Wieża jest u dołu czworokątna, a wyżej ośmioboczna.

Na dziedzińcu znajduje się zabytek przyrody – stara lipa.

Zapraszamy do obejrzenia video ukazującego niepowtarzalne wnętrze Zamku Grodno.

Źródło: http://walim.pl/
Video: http://www.tvsudecka.pl/

Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także