Piątek, 20.09.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Otwarcie lotniska w Szymanach

  • Andżelika Kolebuk
Otwarcie lotniska w Szymanach
Do Berlina, Monachium, Londynu, Dublina i Zagłębia Ruhry będzie można już niebawem polecieć z portu lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach, który został otworzony w środę 21 stycznia. Jego budowa kosztowała 204 mln złotych, ale inwestycję wspomogły fundusze unijne. Prace trwały od 2014 r.

W poniedziałek 18 stycznia lotnisko uzyskało certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a w środę zostało oficjalnie otworzone przez marszałka województwa – Gustawa Marka Brzezina. Latają już pierwsze samoloty rejsowe przewoźnika SprintAir. Na razie do Krakowa i Berlina, ale jeszcze zimą planowane jest uruchomienie kursów także do Monachium, a w lecie: Londynu, Dublina i Zagłębia Ruhry.

Lotnisko w Szymanach dawniej należało do wojska. Prace nad jego rozbudową i przystosowaniem do standardów lotniska cywilnego trwały od 2014 r. W ich wyniku znacznie poprawiła się jakość pasa startowego, wybudowano parkingi, terminal, trasę łączącą go z drogą wojewódzką nr 57.  Zadbano również o komunikację: powstał przystanek kolejowy tuż przy terminalu, zakupiono tabor  i zmodernizowano linię Olsztyn–SzczytnoSzymany. Inwestycja została objęta Regionalnym Programem Operacyjnym Warmia i Mazury 2007–2013 i dofinansowana kwotą 121 mln złotych.

Brzezina otworzył lotnisko, przecinając wstęgę. Podczas części oficjalnej uroczystości wręczone zostały Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wystąpiła orkiestra tamtejszej Filharmonii, przemawiali zaproszeni goście i marszałek województwa. W drugiej części imprezy zaproszeni mogli podziwiać lądowanie pierwszego samolotu z Berlina.

Andżelika Kolebuk
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także