Czwartek, 28.03.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Jak radzić sobie z przeziębieniem u dziecka?

Jak radzić sobie z przeziębieniem u dziecka?
Pierwsze promienie wiosennego słońca są zdradliwe. Twoje dziecko najchętniej bawiłoby się na podwórku bez kurtki i szalika, a najczęściej ma na sobie kilka warstw ubrań, w których łatwo się spocić i przegrzać. W takich warunkach nietrudno o pierwsze wiosenne przeziębienie. Co zrobić, żeby szybko pokonać infekcję? Jak poradzić sobie z katarem, kaszlem i gorączką?

Co zrobić gdy pojawił się katar?

W przypadku przeziębienia od razu pojawia się wodnisto-śluzowy katar, który gęstnieje po około 2-3 dniach. Towarzyszy mu kichanie, uczucie zapchanego nosa i drapanie w gardle. Najgorzej kiedy oba przewody nosowe zatkają się jednocześnie. Dziecko może mieć wtedy poważne problemy z oddychaniem, może być również rozdrażnione, marudne i cierpieć na brak apetytu.

Pierwszym krokiem w walce z katarem jest regularne oczyszczanie nosa. Dziecko powinno jak najczęściej wydmuchiwać raz jedną, raz drugą dziurkę nosa, nigdy jednak obu jednocześnie (podrażnia to błonę bębenkową uszu). W przypadku niemowląt wydzielinę usuwa się za pomocą specjalnej gruszki. Należy podawać dziecku dużo picia, bo to rozrzedza wydzielinę i pomaga szybciej pozbyć się kataru. Dobrze nawilżony organizm to również gwarancja, że wydzielina nie będzie nieprzyjemnie zasychać w nosie i utrudniać oddychania. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Na katar u dziecka pomoże aplikacja roztworu soli fizjologicznej lub soli morskiej. Krople do nosa nie są wskazane.

Sposoby na kaszel

Kaszel to kolejny charakterystyczny objaw przeziębienia. Choroba zwykle zaczyna się od męczącego kaszlu suchego, a po jakimś czasie wydzielina zaczyna się odrywać i kaszel przechodzi w swoją mokrą fazę. Podczas każdego etapu przeziębiania należy leczyć odpowiedni rodzaj kaszlu. Kaszel suchy leczy się preparatami przeciwkaszlowymi, które hamują odruch kasłania i pomagają w przejściu do kolejnej fazy choroby. Za to na kaszel mokry podaje się syropy wykrztuśne, które pomagają w odrywaniu się zalegającej wydzieliny i oczyszczaniu dróg oddechowych. Źle podany preparat może nasilać objawy – wstrzymywany kaszle mokry dusi i przedłuża objawy choroby, a syrop wykrztuśny podany przy kaszlu suchym męczy i podrażnia oskrzela.

Kaszel leczymy podając syropy przeciwkaszlowe dopasowane do odpowiedniej fazy choroby. Taki syrop można również wykonać w domu, wykorzystując do tego cebulę, syrop z tymianku, liście babki lancetowatej, wyciąg z czarnego bzu, młode pędy świerku. Podobnie jak w przypadku kataru bardzo ważne jest nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Do tego celu można wykorzystać specjalne nawilżacze powietrza albo po prostu rozwiesić na kaloryferze mokre ręczniki. Należy też dbać o nawilżenie od wewnątrz. Dziecko powinno często popijać ciepłe herbatki owocowe lub napoje z dodatkiem miodu, który dodatkowo ukoi bolące gardło. Przy kaszlu mokrym pomocne jest również oklepywanie pleców, które ułatwia odrywanie się wydzieliny. Należy to robić kilka razy dziennie dłonią złożoną w łódeczkę. Dziecko powinno ułożyć się tak by głowa znajdowała się nieco niżej niż biodra. Stanowczym ruchem należy oklepać całe plecy, zaczynając od końca żeber, a skończywszy na ramionach.

Kiedy należy obniżać gorączkę?

Ostatnim objawem przeziębienia jest gorączka. Lekki stan podgorączkowy jest pozytywnym symptomem. Oznacza to, że organizm podjął walkę z chorobą. Zwiększona temperatura powoduje lepsze ukrwienie tkanek, dzięki czemu białe krwinki mogą szybciej i skuteczniej niszczyć wirusy odpowiedzialne za przeziębienie. Zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy gorączka zaczyna wzrastać. Zbyt wysoka temperatura ciała u dziecka negatywnie wpływa na jego nerki, wątrobę, układ krążenia i układ nerwowy.

Choremu dziecku mierzymy temperaturę co 3-4 godziny i zaczynamy ją obniżać kiedy wyniesie 38°C w przypadku starszych dzieci, a w przypadku niemowląt 37,5°C. Problemem może być samo zmierzenie temperatury. U niemowlaków najlepiej sprawdza się pomiar w odbycie, a u starszych dzieci w pachwinie, pod pachą lub w ustach. Należy jednak pamiętać, że temperatura mierzona w ustach jest o 0,3°C wyższa niż ta mierzona pod pachą. Podobnie jest z pomiarem w odbycie, tutaj temperatura jest o 0,5°C wyższa. Jeśli więc mierzymy niemowlakowi temperaturę w odbycie, to należy niepokoić się kiedy termometr wskaże 38°C . Przy zbijaniu gorączki przydadzą się preparaty przeciwgorączkowe, napar z liści malin oraz przykładanie do ciała dziecka kompresów odrobinę chłodniejszych niż wskazuje termometr.

Kiedy iść do apteki?

Na objawy choroby mogą pomóc również apteczne leki na przeziębienie. U dzieci stosuje się środki z paracetamolem lub ibuprofenem działające przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Bardzo ważne jest by do 12 roku życia nie podawać aspiryny, bo grozi to wystąpieniem zespołu Reye'a. To bardzo groźne schorzenie dotykające tylko dzieci. Preparaty zawierające pseudoefedrynę, dekstrometorfan i kodeinę również nie nadają się dla dzieci. To substancje psychoaktywne, które mogą wywołać zaburzenia snu czy nawet problemy z oddychaniem. Należy stosować tylko leki, które są przeznaczone dla dzieci. Informacje o tym, jak chronić dziecko przed kolejnym przeziębieniem można znaleźć na https://www.pelavo.pl/przeziebienie-u-dziecka.html.

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:
Oceń:

Zobacz także