Piątek, 29.03.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Majowe wędrówki – gdzie warto zatrzymać się jadąc w góry?

  • Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Majowe wędrówki – gdzie warto zatrzymać się jadąc w góry?
Bagaż spakowany, plan wycieczki opracowany, mapa w schowku, a teraz czas ustawić GPS i w drogę. Jeśli wybierasz się na majówkę w góry, to pewnie w samochodzie spędzisz ładnych kilka godzin... Jeśli znużony podróżą zechcesz odpocząć, rozprostować nogi albo zwyczajnie zjeść coś dobrego, to zobacz, gdzie warto się zatrzymać - nie tylko na chwilę.

Kiedy planujemy trasę przejazdu samochodem, zwykle staramy się, żeby była jak najkrótsza. Mało kto uwzględnia w tym planie restauracje czy hotele, żeby zatrzymać się na chwilę i odetchnąć świeżym powietrzem. Choć za cel podróży wybrałeś sobie góry, to być może któreś z miejsc, o jakich piszemy stanie się dla Ciebie inspiracją na kolejne wakacje, a nie tylko przystankiem na trasie. Warto wiedzieć, co zostaje w tyle, kiedy mkniesz przed siebie.
 

Obiad lub nocleg? W Częstochowie!

Tuż przy trasie DK1 Warszawa–Katowice w Częstochowie stoi Hotel Grand ***, w którym poczujesz się królewsko. W 2012 r. hotel Grand został wyróżniony nagrodą „Najlepsze Hotele w Częstochowie”, a to za sprawą przestrzennych, komfortowych pokojów i luksusowych apartamentów wewnątrz, rozkoszy dla podniebienia, jaką serwuje restauracja L’Auberge i wielu udogodnień dla gości, jak bezpłatne Wi-Fi i parking. Hotel Grand to także centrum konferencyjne z klimatyzowanymi salami, wyposażonymi w sprzęty takie jak: rzutnik, flipchart, TV, DVD. Wykwalifikowany personel zadba o oprawę szkolenia, przygotowując drobne przerwy na poczęstunek i kawę. Wieczory zaś można spędzać w Grandzie na bankietach z muzyką i tańcami.

Wizytówką Hotelu jest również kuchnia, która słynie z dziczyzny i baraniny przygotowywanych według unikalnych receptur, a także wykwintnych dań z różnych zakątków świata i tradycyjnych polskich potraw.

Podczas majowej wycieczki warto zatrzymać się w Hotelu Grand aby skorzystać z tego, co proponuje szef kuchni lub zwiedzić Częstochowę – miasto bogate w historię i spędzić noc w komfortowym apartamencie! Hotel Grand dzielą bowiem zaledwie 2 km od centrum Częstochowy  - to zatem doskonała baza wypadowa do zwiedzania klasztoru i zobaczenia słynnego obrazu Czarnej Madonny.

Hotel GRAND
ul. Drogowców 8
42-200 Częstochowa
tel./fax 0 34  368 30 22
email: [email protected]


 

Park miniatur sakralnych – małe ale robią wrażenie

Świetny pomysł, żeby odpocząć, rozprostować nogi, zjeść coś dobrego, a przede wszystkim zwiedzić cały świat w kilkadziesiąt minut – Park Miniatur Sakralnych. Położony w dawnym kamieniołomie. Nieprzypadkowo blisko Jasnej Góry zgromadzone są najpiękniejsze bazyliki i sanktuaria z Ziemi Świętej, Portugalii, Niemiec, Włoch, Francji, Turcji, Armenii, a także Hiszpanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny. Znajdują się tu pomniejszone w skali 1:25 bazyliki i kościoły z całego świata. 13 kwietnia 2013 roku uroczyście odsłonięto tu największy w Polsce pomnik Jana Pawła II, mierzy prawie 14 metrów wysokości i został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Działa tu także park linowy – świetna rozrywka dla najmłodszych!

Park Miniatur Sakralnych
ul. Złota
42-200 Częstochowa
605-870-790
[email protected]



Unikat w skali całej Polski - zamek w Siewierzu

Wśród bagien i mokradeł na sztucznej wyspie książęta bytomscy zbudowali na początku XIV w. zamek. W miejscowości Siewierz nieopodal trasy Warszawa–Katowice budowla ta stoi do dziś i jest otwarta dla turystów. Wiele pamiętające mury ciągle wyglądają imponująco, a niedawno zrekonstruowany, drewniany most zwodzony to prawdziwy unikat. Zamek jest udostępniony dla turystów bezpłatnie. Zupełnie za darmo można wejść do komnaty oraz wspiąć się na wieżę i stamtąd podziwiać panoramę Siewierza. Fajny pomysł na przystanek na trasie - dla miłośników historii i zabytków.



Pagoria 3 – najpopularniejsze kąpielisko w Zagłębiu

Jezioro poeksploatacyjne pochodzi z lat 70. XX w. i ma pojemność ok. 12 mln m3 i średniej głębokości ok. 6 m. Pagoria jest miejscem uprawiania wielu sportów wodnych, m.in. żeglarstwa i nurkowania. Można tutaj również łowić i rybę i wylegiwać się na piaszczystej plaży. Wokół całego jeziora utworzono ścieżkę rowerową! Łatwo dojedziesz tam samochodem. Jeśli chcesz po prostu odpocząć, przespacerować się lub zorganizować piknik -  do nawigacji wpisz ul. Malinowe Górki, Dąbrowa Górnicza.

Uczta? W Biesiadzie

10 minut od Krakowa i 10 minut od Myślenic w Głogoczowie czeka na Ciebie Zajazd Biesiada – miejsce znany wszystkim, którzy choć raz podróżowali zakopianką. Choć restauracja jest zbudowana z drewnianych bali to wewnątrz znajdziesz udogodnienia nowoczesności, jak klimatyzowana sala i bezpłatny dostęp do Wi-Fi. W menu znajdziesz tradycyjne potrawy Małopolski, a wystrój nawiązuje do galicyjskich tradycji z czasów, kiedy ta część Polski była jeszcze częścią zaboru Austro-Węgierskiego. Ponadto Biesiada zlokalizowana jest w miejscowości, której historia sięga XII wieku. To wszystko sprawia, że poczujesz to wyjątkowa atmosferę zupełnie inną niż ta, jaka panuje w knajpkach góralskich. Goście, którzy raz tu wstąpili, wracają po wielokroć, a nierzadko chcą też zorganizować tu rodzinne święto, jak komunia czy wesele. Po prostu zatrzymaj się w Głogoczowie, wejdź, a zostaniesz na dłużej.


32-444 Głogoczów 710
[email protected]

 





Wyprawa w góry nie musi się kojarzyć z monotonnym staniem w korkach i wydłużającym się czasem podróży. Warto urozmaicać trasę przystankami takie jak te. Spacer wśród miniaturek budynków sakralnych czy pyszny, domowy albo wykwintny obiad może znacznie umilić przejazd do celu. Kto wie, może kolejny weekend spędzisz w jednym z opisanych tutaj miejsc?

Andżelika Kolebuk/Wypoczynek i zdrowie
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także