Poniedziałek, 18.03.2019, imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława

Alergia skórna: pokrzywka, wyprysk, atopowe zapalenie skóry - objawy

  • Materiał partnera
Alergia skórna: pokrzywka, wyprysk, atopowe zapalenie skóry - objawy
Skóra, pod względem powierzchni jaką zajmuje w organizmie, uważana jest za największy narząd. Jej powierzchnia determinuje wagę udziału w procesach alergicznych. Rolą skóry jest ochrona narządów wewnętrznych przed działaniem różnorodnych czynników zewnętrznych. Ogólnie spełnia funkcje bierne, czyli ochronną i barierową, ale również funkcje aktywne, do których zalicza się: wydzielniczą, wydalniczą, obronną, regulacyjną, czuciową. Tak duża różnorodność funkcji, ale i duże narażanie na działanie szerokiego spektrum czynników zewnętrznych, choć nie tylko, wpływa na występowanie alergii skórnych.

Alergia skórna – różne typy

Alergia skórna może się różnorodnie objawiać, w zależności od schorzenia, z jakim się zmagamy. Pośród najczęściej spotykanych chorób alergicznych skóry, wymieniana jest pokrzywka, wyprysk, a także atopowe zapalenie skóry.

Każde z tych schorzeń wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, które potrafią zaburzyć codzienne funkcjonowanie i sprawić, że dana osoba zacznie unikać nawet kontaktów z ludźmi, ze względu na znacznie pogorszoną estetykę skóry, która już nie tylko swędzi czy piecze, ale i zmaga się z czerwonymi plamami, wysypkami, wypryskami.

Alergia skórna, niezależnie czy jest to pokrzywka, wyprysk, czy atopowe zapalenie skóry, wymaga odpowiedniej profilaktyki i pielęgnacji.

Pokrzywka

Pokrzywka jest jednorodną wysypką, dla której charakterystyczne są bąble powstające pod wpływem obrzęku górnej części warstwy siatkowej i warstwy brodawkowej skóry. Obrzęk zaś powstaje ze względu na działanie histaminy uwolnionej z mastocytów obrzęku. Z pokrzywką zmagają się głównie kobiety, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia, ale niemal połowę populacji, przynajmniej raz w życiu dotknął ten problem.

Schorzenie jest złożone, stąd trudne w klasyfikacji. Wyróżnia się kilka rodzajów pokrzywek, co ma głównie związek z czasem ich trwania. Pokrzywka ostra będąca wynikiem reakcji IgE zależnej, trwa nie dłużej niż 6 tygodni. Natychmiastowa pojawia się do godziny od momentu kontaktu z alergenem, a przyspieszona, powstaje w czasie od 1 do 72 godzin, od podania alergenu.

Do przyczyn pokrzywki zalicza się spożywanie alergennych pokarmów, jak jaja, ryby, orzechy, mleko, czekolada, przyprawy, owoce cytrusowe czy mąka, stosowanie niektórych leków, w tym pochodnych penicyliny. Pokrzywkę mogą wywołać użądlenia owadów oraz alergeny wziewne.

Atopowe zapalenie skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to schorzenie o charakterze przewlekłym i nawrotowym, dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Objawy to przede wszystkim nadmiernie przesuszona skóra, wrażliwa, cienka, bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych, swędząca. Im silniej drapana przez osobę zmagającą się z azs, tym powstają większe ogniska zapalne, czerwieńsze i w końcu prowadzące do powstania przeczosów.

Atopowe zapalenie skóry ze względu na uciążliwe objawy, często utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, a uporczywy świąd, pod względem trudności do zniesienia, porównywany jest do typowych dolegliwości bólowych. AZS wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne, mogąc nawet prowadzić do depresji i innych zaburzeń psychicznych, wymagając specjalistycznej pomocy.

Choroba jest uwarunkowana genetycznie, a na jej pojawianie się i przebieg mają wpływ czynniki niegenetyczne. 60-70% przypadków to zachorowania u osób, u których w rodzinie występowała choroba. Niebagatelny wpływ na chorobę mają czynniki środowiskowe, w tym zanieczyszczenie, które niszczy mechanizmy obronne organizmu, alergeny pokarmowe, kontaktowe i wziewne oraz zaburzenia emocjonalne, głównie u dzieci, mogące nawet nasilać świąd.

Zmiany skórne lokalizują się w różnych częściach ciała, co ma związek z wiekiem, w jakim wystąpiła choroba.

Wyróżnia się wyprysk atopowy:

l wczesnego dzieciństwa,

l późnego dzieciństwa,

l okresu młodzieńczego

l i osób dorosłych.

Czytaj także: Czym jest atopowe zapalenie skóry, jak je rozpoznać i leczyć?

Alergiczny wyprysk kontaktowy

Wyprysk powstaje w wyniku kontaktu z alergenem, do którego dochodzi zwykle w życiu codziennym bądź w pracy zawodowej. Najczęstszą drogą przenikania jest właśnie skóra, w następnej kolejności śluzówki – choć rzadko, droga doustna bądź inhalacyjna. Zmiany skórne pojawiają się w dużej mierze na grzbietowych powierzchniach rąk, na twarzy, jeśli doszło do kontaktu z substancjami lotnymi, oraz na stopach, bowiem czynnikiem uczulającym okazuje się być guma lub chrom.

Uczulać może jeden składnik bądź wiele składników – w tym samym lub w różnym czasie. Początkowe objawy to grudka wysiękowa, z której może się sączyć i ma tendencję do zlewania się, a także tworzenia ognisk rumieniowo-wysiękowych. Ogniska mogą ulegać wtórnym zakażeniom, a jeśli schorzenie nawraca, dochodzi do zliszajcowacenia. Objawy to także świąd skóry, który może mieć różny stopień nasilenia.

Alergiczny wyprysk kontaktowy może powstawać w wyniku kontaktu z niklem, chromem, formaldehydem, alergenami gumy, parabenami, żywicami epoksydowymi i żywicami akrylowymi. Spośród nich, bardzo często uczula nikiel, który należy do alergenów pozazawodowych, uczulających przez skórę, przewód pokarmowy i układ oddechowy. Spośród alergenów zawodowych u mężczyzn, najczęściej pojawia się chrom.

Profilaktyka i leczenie

Czy wiesz: Czym są Prebiotyki i Probiotyki? Zastosowanie prebiotyków w pielęgnacji skóry

Niezależnie od typu schorzenia i występujących objawów, najważniejsze są profilaktyka i właściwa pielęgnacja skóry, tym bardziej już na etapie zmagań z chorobą. Nie można unikać wizyty lekarskiej, która pozwala na przeprowadzenie dokładnego wywiadu, określenie przyczyn i wdrożenie indywidualnie dopasowanego leczenia. Podstawą jest eliminacja z otoczenia czynników alergennych, ochrona skóry i stosowanie specjalistycznych kosmetyków – preparatów myjących i ochronnych.

Właściwe leczenie i ochrona skóry dają szansę na uporanie się ze schorzeniem skórnym, normalne funkcjonowanie, a codziennej pielęgnacji nie można przerywać nawet po ustąpieniu najbardziej uciążliwych objawów, by uchronić się przed powrotem choroby i trudniejszym jej przebiegiem.

Źródła:

l http://www.radoslawspiewak.net/2007-2.pdf

l https://www.bepanthen.pl/pl/wszystko-o-skorze/egzema/czym-sa-prebiotyki-i-probiotyki-zastosowanie-prebiotykow-w-pielegnacji-skory/

l http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/histologia/Sk%C3%B3ra%20i%20wytwory%20sk%C3%B3ry%20f.pdf

l http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja7_nr9_2007.pdf

Materiał partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także