Sobota, 20.04.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Rezonans magnetyczny - na czym polega to badanie?

  • Materiał zewnętrzny
Rezonans magnetyczny - na czym polega to badanie?
Rezonans magnetyczny, nazywany także RM lub MRI, to jedna ze znanych diagnostyk obrazowych, które szeroko są stosowane w medycynie. Jest to kompleksowe badanie, które w nieinwazyjny sposób bada wszystkie wewnętrzne anatomiczne struktury organizmu. Co warto wiedzieć o rezonansie?

Jak działa rezonans magnetyczny

Podczas badania wykorzystywane jest urządzenie wytwarzające silne pole magnetyczne. Oddziałują ono na znajdujące się w ludzkim ciele protony wodoru. Na skutek działania pola magnetycznego zostają pobudzone do ruchu. Protony emitują fale, które w całości odbierane są przez aparat, dzięki czemu widać je na ekranie. Co ważne, to całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu badanie. Tak bada się całe cało. W przypadku rezonansu magnetycznego wykonywanego w celu zbadania głowy, polega ono na tym, że możliwe jest zaobserwowanie co dzieje się w istocie białej mózgu, w tylnym dole czaszki oraz u podstaw mózgu. Badanie pozwala także na dostrzeżenie zmian w rdzeniu kręgowym. Wszystko to możliwe jest dzięki temu, że pacjent otrzymuje specjalny środek kontrastowy, umożliwiający dokładny obraz.

Przygotowania do badania

W zależności od tego, pod jakim kątem będzie wykonywane badanie, może ono trwać od 15 do nawet 90 minut. Wymaga się od pacjenta, by przystąpił do niego na czczo. Posiłek zalegający w jelitach może zakłócić obraz. Co oczywiste, niezbędne jest pozbycie się z ciała wszystkich metalowych elementów, takich jak kolczyki, czy zegarek. Nie możliwe jest wykonywanie badania u osób, które mają zastawki w sercu, płytki ortopedyczne, czy rozruszniki serca. Mogą one nie tylko zaburzyć badanie, ale samo urządzenie, mogłoby zakłócić ich pracę.

Więcej na temat rezonansu magnetycznego dowiesz się na: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/

Przebieg badania

Dla wieku osób badanie rezonansem może wydawać się nieprzyjemne. Jeśli cierpimy na klaustrofobię, fakt ten powinien być wcześniej zgłoszony lekarzowi. Badanie jest zupełnie bezbolesne. Pacjent umieszczany jest w pozycji leżącej w specjalnym łóżku, który następnie wsuwa się do tunelu. Przez cały czas trwania badania pacjent musi mieć kontakt z personelem, ponieważ musi pozostawać przytomny. Jedną z najtrudniejszych rzeczy podczas badania jest leżenie w zupełnym bezruchu, co może być bardzo trudne, jeśli trwać będzie ono prawie półtorej godziny. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu obraz będzie dokładny. W trakcie badania pacjent nie odczuwa bólu, nie zachodzi także żadna reakcja biologiczna. Ponadto nie ma konieczności przerywania leczenia farmakologicznego. Kontakt z personelem daje możliwość zgłoszenia gorszego samopoczucia czy niepokojących objawów. Po zakończeniu badania pacjent może natychmiast wrócić do swych codziennych obowiązków.

Rezonans magnetyczny kojarzony jest z badaniem onkologicznym. Jednak wykonuje się go z różnych powodów, także tych związanych ze zmianami ortopedycznymi.

Materiał zewnętrzny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także