Piątek, 19.04.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna
Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne są nasze zęby. Dlatego robimy wszystko, aby jak najlepiej dbać o ich zdrowie. W tym celu udajemy się do dentysty. Czasami jednak musimy odwiedzić również protetyka. Czym zajmuje się ten specjalista i w jakich sytuacjach musimy się do niego udać?

Czym jest protetyka?

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, albo po ich masywnym uszkodzeniu. W głównej mierze zajmuje się ona naprawą oraz wytworem aparatów ortodontycznych, a także protez zębowych. Praca protetyka opiera się na ciągłej współpracy z dentystą. Prace protetyczne wykonuje się współpracując z laboratorium protetycznym. Efekt końcowy powstaje we współpracy lekarza, technika dentystycznego oraz pacjenta. Do wytwarzania protez i aparatów, protetyk używa części ceramicznych, elementów z tworzyw sztucznych oraz metalowych, poddając je obróbce za pomocą specjalistycznych narzędzi.

Współpraca z dentystą

Często w pracy protetyka pośredniczy dentysta. Pomaga w wykonaniu niezbędnych odlewów. Praca protetyka jest niekiedy dodatkiem do usług dentystycznych. Jego praca jest jednak bardzo istotna. Praca protetyka musi być nadzorowana przez dentystę, ponieważ to lekarz stomatolog odpowiada za całokształt stanu uzębienia pacjenta.

Dobry protetyk

Jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać protetyk, jest dobra ostrość wzroku, a także zdolność do rozróżniania barw. Podczas wykonywania protez lub aparatów niezbędna jest zdolność koncentracji uwagi, a także uzdolnienia techniczne i manualne oraz oczywiście dobra pamięć. Protetyk powinien być również przygotowany na długa i monotonną pracę. Osoba chcąca zostać protetykiem musi posiadać średnie wykształcenie medyczne.

Rodzaje protez

Protezy zasadniczo dzielą się na ruchome i stałe. Protezy stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębach własnych pacjenta, najczęściej za pomocą cementów. Należą do nich: wkłady koronowe i koronowo - korzeniowe, korony oraz mosty protetyczne. Protezy ruchome to uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta. Zaliczamy do nich: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe oraz całkowite protezy osiadające. Ponadto, wyróżniamy protezy:

  • Tradycyjną pełną - która jest umieszczana w jamie ustnej po usunięciu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu tkanek;
  • Bezpośrednią pełną - która jest zakładana niezwłocznie po usunięciu pozostałych zębów;
  • Częściową - która opiera się na metalowej ramce, mocowanej do naturalnych zębów. Czasem korony są umieszczane na niektórych naturalnych zębach i służą, jako punkty zakotwiczenia dla protezy zębowej.

Jak należy dbać o protezy?

Z protezami należy postępować delikatnie, aby nie dopuścić do ich pęknięcia w przypadku upuszczenia. Trzeba dbać o ich higienę i codziennie je szczotkować. Nie należy również dopuszczać do wyschnięcia protez. W czasie, gdy nie są używane, powinno się umieścić je w roztworze czyszczącym do protez lub w czystej wodzie. Nie wolno również używać gorącej wody, gdyż może ona spowodować zniekształcenie protezy.

Protetyka w Krakowie

W Krakowie nie brakuje dobrych gabinetów stomatologicznych, oferujących usługi z zakresu protetyki. Należy do nich Centrum Stomatologii CDC CRACOW DENTAL CENTRE. - To bardzo cenione miejsce pod względem protetyki w Krakowie. To miejsce, które szczyci się nowoczesnym i profesjonalnym podejściem, które zapewnia grono doświadczonych specjalistów. Bardzo istotną zasadą CDC jest również dbanie o przyjazną atmosferę, dzięki czemu pacjenci mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.

 

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także