Sobota, 20.04.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Pierwszy na świecie podziemny park (zdjęcia+wideo)

  • Wypoczynek i Zdrowie | www.wypoczynekizdrowie.pl | pracujemy na CMS Tipnews
Pierwszy na świecie podziemny park (zdjęcia+wideo)
Nowy Jork. Tysiące metrów kwadratowych parku pod Manhattanem! Podziemny park oświetlany dzięki energii słonecznej przesyłanej pod ziemię kablami światłowodowymi. Władze miasta właśnie udzieliły oficjalnej zgody na jego budowę.

Twórcy zbierają 10 mln dolarów na rozpoczęcie prac i jeżdżą po świecie opowiadając o swoim pomyśle. Zainteresowanie jest ogromne. Podobne parki mogą powstać w Tokio, Londynie, Paryżu, Seulu, a nawet w Moskwie - donosi Nymag.com
 




Park Lowline ma powstać w opuszczonym korytarzu podziemnej kolei w dzielnicy Lower East Side na Manhattanie. Pokryje powierzchnię 60 tysięcy stóp kwadratowych, czyli ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych. Jego budowa pochłonie około 60 mln dolarów. Jednak żeby w ogóle wystartowała, pomysłodawcy muszą uzbierać 10 mln w ciągu najbliższego roku. Historia pokazuje jednak, że mają szansę.



W 2012 roku James Ramsey z firmy projektowej Raad Studio i jego przyjaciel Dan Barasch zebrali bowiem na Kickstarterze ponad 155 tysięcy dolarów, by wybudować pod Nowym Jorkiem wersję demonstracyjną podziemnego parku - projektu, który wymyślili podczas żywiołowych dyskusji nad kilkoma butelkami wina. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych tygodni miniaturę parku (Lowline Lab) odwiedziło 11 tysięcy osób.

Nawet nie marzyłem, że zajdziemy tak daleko - ekscytował się Barasch, stojąc pod ziemią przy miniaturze kolektorów słonecznych, które zostaną wykorzystane do doświetlenia dużego Lowlab. - To, co przy mnie widzicie, jest właściwie gigantyczną wersją zabawki, którą wiele dzieciaków bawiło się w dzieciństwie. Myślę o kawałku szkła, którym "zbierało się" promienie słoneczne i kierowało na liście i plastikowe żołnierzyki, żeby je spalić.

Kolektory słoneczne staną przy ulicy Delancey i będą przekazywać energię słoneczną poprzez system kabli światłowodowych do podziemnych świetlików. Dzięki temu głęboko pod gruntem rośliny będą mogły przeprowadzać proces fotosyntezy i rosnąć. Cały teren pokryją drzewa, krzewy i kwiaty.


Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę technologię, pomyślałam: to szaleństwo, ale właściwie, czemu tego nie sprawdzić - wspomina Alicia Glen, odpowiadająca za rozwój gospodarczy miasta. - Otrzymujemy kawał otwartej przestrzeni w miejscu, które niesamowicie tego pragnie. Chociaż wydawało się, że nie ma szans, żeby stworzyć gdzieś tutaj park. Tymczasem okazuje się, że jest to możliwe.

Park ma być gotowy w 2021 roku. Media zauważają, że technologię, na której się opiera, w przyszłości będzie można wykorzystać przy doświetlaniu podziemnych biur, więzień lub kopalni.

Wypoczynek i Zdrowie | www.wypoczynekizdrowie.pl | pracujemy na CMS Tipnews
Podziel się:
Oceń:
TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Zobacz także